زمان کنونی: ۳۱ فروردين ۱۴۰۳, ۰۹:۳۳ عصر درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

اعلانات تالار گفتمان

[-]
آخرین مطالب ارسال شده

مزون عروس آریایی

عطر و ادکلن پرفیومز

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه با همسرمان گفتگو کنیم
نویسنده پیام
کاربر تالار
**
کاربر تالار
اعتبار: 0
سپاس ها 0
سپاس شده 7 بار در 7 ارسال
ارسال: #1
چگونه با همسرمان گفتگو کنیم
به طور طبیعی انسان 2 سال طول می کشد تا حرف زدن را یاد بگیرد و سالیان سال طول می کشد چگونه حرف زدن را یاد بگیرد. آلفرد آلورد می گوید: «انسان رابطه گراست و دوست دارد با دیگران ارتباط برقرار کند».
زن و شوهر برای چه با هم ازدواج می کنند فقط برای اینکه بچه دار شوند یا نهار و شام با هم بخورند چرااا؟
زن و شوهر نیاز دارند با هم ارتباط برقرار کنند در جبهه ی منزل باید آرامش باشد مردی که صبح با جنگ و دعوا از خانه بیرون می آید، نمی تواند در محیط کارش رنگ عوض کند و خلاقیت به خرج دهد، چون روح و روانش پریشان شده یا خانمی که قرار است در منزل یا خارج از منزل به کارهایش برسد آیا توان این را دارد که بعد از درگیری با همسرش بتواند کارهایش را به نحو احسنت انجام دهد و وانمود کند که هیچ اتفاقی نیفتاده است؟

[تصویر:  143514.jpg]

عشق نهال کوچکی است که نیاز به مراقبت دارد همان گونه که گلدان نیاز به آب، خاک و کود دارد زن و شوهر هم نیازهایی دارند که باید همدیگر را درک کنند و نیازهای هم را برآورده کنند. زن و شوهر بعد از این که با هم ازدواج می کنند نیاز دارند که همدم و مونس هم باشند، کنار هم باشند، حامی و پشتیبان هم باشند وقتی زن و شوهر این گونه عمل کنند کمکم نهال عشق آنها تبدیل به یک درخت تنومند می شود که هر بادی نمی تواند این درخت عشق را از جا بکند و از بین ببرد.

گاهی دختر و پسر بر اساس عشق و جاذبه ای که نسبت به هم دارند با هم ازدواج می کنند اوایل ازدواج خیلی با هم خوب و صمیمی هستند اما بعد از مدتی زن و شوهر نسبت به هم سرد می شوند به خاطر اینکه از این نهال عشف مراقبت نکردند.
مثلا در یکی از مشاوره هایم زن و شوهری به من مراجعه کرده بودند و می گفتند آقای دکتر کیهان نیا ما چندین بار امتحان کردیم اصلا حرف زدن ما با هم فایده ای ندارد. زن و شوهر باید همدیگر را بفهمند، درک کنند و بدانند چه زمانی با همسر خود گفتگو کنند که او خسته نباشد حوصله ی شنیدن حرف هایتان را داشته باشد.
زن باید بداند مردی که از صبح تا شب برای تامین معاش زندگی می کند نباید موقعی که همسرش خسته از سر کار برگشته موضوع را با او مطرح کند و بخواهد با هسرش مذاکره کند البته مرد باید بداند هیچ گاه نباید خستگی بیرون را به داخل خانه بیاورد و سر زن و بچه هایش خالی کند و بعد از اینکه استراحت کرد و خستگی اش رفع شد با همسرش گفتگو کند.
مهارت های کلامی با همسر باید چگونه باشد ؟
نوع لحن در مذاکره با همسر بسیار مهم است همیشه سعی کن جملاتی که به همسرت می گویی دستوری و امری نباشد پیشنهادی بگو. مثلا مردی دیر به خانه می آید ما دو جور برخورد میتوانیم با همسرمان داشته باشیم :

1. خانم با لحن تندی به همسرش بگوید: «کجا بودی، چه می کردی یا چرا دیر کردی؟».
2. خانم با لحنی آرام و زیبا به همسرش بگوید: «مشکلی برایت پیش آمده بود که دیر آمدی نگرانت شدم».

انسان برای برقراری ارتباط با دیگران از ابزاری به نام زبان استفاده می کند. در فارسی ضرب المثل های بسیاری در مورد زبان گفته شده است:
زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد
زبان استخوان ندارد اما استخوان شکن است
زخم شمشیر خوب می شود اما زخم زبان خوب نمی شود
مولانا هم در مورد زبان می گوید:

ای زبان هم گنج بی پایان تویی ای زبان هم رنج بی پایان تویی

ای زبان هم آتشی هم خرمنی چند این آتش در این خرمن زنی

حال چه می شود زن و شوهر بعد از چند سالی که از ازدواجشان می گذرد، همسران نسبت به هم سرد می شوند و یا می خواهند از هم جدا شوند و طلاق بگیرند؟
1. دختر و پسری که که می خواهند با هم ازدواج کنند به هم وعده وعیدهای بیخودی ندهند چون بعدا در زندگی زناشویی اگر نتوانند قول هایی را که دادند عملی کنند این خود یکی از عواملی است باعث سردی بین زن و شوهر می شود.
2. امنیت مالی را برای همسرتان فراهم کنید نیازهای مالی همسرتان را تا آنجایی که معقول است برآورده کنید.
3. به همسرتان بگویید دوستت دارم. نبی اکرم (ص) می فرمایند : «مردی که به همسرش بگوید دوستت دارم یک عمر در خاطرش می ماند». بعضی آقایان این کتر را نمی کنند و دلیلشان هم است است که می گویند من این همه از صبح تاشب برای همسر و فرزندانم زحمت می کشم همسرم خودش می بیند و می فهمد که من به خاطر آنها کار می کنم دیگر نیازی به گفتن جمله ی دوستت دارم نیست.
البته این موضوع دو طرفه است و فقط مختص آقایان نیست شاید به این دلیل که خانم ها شنیداری هستند به آقایان گفتن این جمله تاکید بیشتری شود اما خانم هم باید به شوهرش بگوید دوستت دارم و از او قدر شناسی کند.
برای مذاکره با همسر این قوانین را رعایت کنید تا مذاکره ای مفید و سودمند داشته باشید:
1. نوشتن نامه
قبل از این که بخواهید با همسرتان بر سر موضوعی به مذاکره بپردازید ابتدا آن را روی کاغذ بنویسید که چه می خواهید به او بگویید وقتی مسائل را نوشتی و یک دور از روی آن خواندی به اشتباهات خودت هم پی می بری و می فهمی سهم خودت در این ماجرا چقدر بوده است.
2. مطرح نکردن موضوع با کسی
قبل از طرح موضوع با همسرت آن را با هیچ کس در میان نگذار چون اگر آن را با کسی در میان بگذاری ممکن طرف مقابل شاخ و برگ موضوع را بیشتر کند و به همسرتان انتقال دهد و این اوضاع را ازآنچه که هست پیچیده تر کند.
3. لحن گفتاری خود را نرم و شیرین کنید
مثلا به همسرتان بگویید: «امروز وقت داری یک ساعتی با هم حرف بزنیم» به جای این که با تندی به همسرتان بگویید: «تو چرا اصلا برای من وقت نمی گذاری، تو چرا اصلا با من حرف نمی زنی یا کی با هم حرف بزنیم».
4. اشتباهتان را به همسرتان بگویید
اگر شما هم در موضوع پیش آمده بی تقصیر نیستید و اشتباهی کردید به اشتباه خود اقرار کنید، اشتباهتان را به همسرتان بگویید که من این جاها اشتباه کردم یعنی سهم خود را در اتفاقی که پیش آمده ببینید غرو خود را زیر پا بگذارید اینگونه همسرتان هم اگر اشتباهی کره بود آن را می پذیرد و عذرخواهی می کند. وقتی شما و همسرتان اشتباهات خود را بپذیرید رابطه ‌تان قوی‌تر و صادقانه‌تر می‌شود و نسبت به هم دلگرم می شود و سردی در زندگی زناشویی تان از بین می رود.
کنفسیوس می‌گوید: «مردی که اشتباه کند و آن را اصلاح نکند، اشتباه دیگری مرتکب شده است». اولین قدم در اصلاح یک اشتباه، قبول اشتباه زندگی زناشویی است.
5. مذاکره را با محاکمه اشتباه نگیرید.
گفتگو با همسر شرایط خاص خود را دارد مثلا بعضی ها در مذاکره به یکدیگر گوشه و کنایه می زنند، با صحبت هایشان همدیگر را تحقیر می کنند، مطلبی را به یکدیگر تحمیل می کنند، مچ گیری می کنند، از فامیل خود تعریف و به فامیل دیگری توهین می کنند بعد فکر می کنند که این ها مذاکره است.
از محبت خارها گل می شود

مشاوره خانواده انلاین ، آدرس مشاوره ازدواج ، مشاوره انلاین ازدواج ، مشاوره اینترنتی خانواده ، سایت مشاوره ازدواج
۱۱ شهريور ۱۳۹۳ ۱۰:۱۳ صبح
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  با همسر خسیس چگونه باید رفتار کرد؟ cheshmak 1 4,920 ۲۶ آبان ۱۴۰۰ ۰۳:۰۰ عصر
آخرین ارسال: abbasbahmani
  چگونه بعد از ازدواج به حریم خصوصی خود احترام بگذاریم؟ maral569 0 1,906 ۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۳۶ عصر
آخرین ارسال: maral569

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان