زمان کنونی: ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۱۱ صبح درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

اعلانات تالار گفتمان

[-]
آخرین مطالب ارسال شده

مزون عروس آریایی

عطر و ادکلن پرفیومز

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راز «ی» فراموش شده در «های» چیست؟
نویسنده پیام
مدیر ارشد
مدیر ارشد
سپاس ها 465
سپاس شده 1305 بار در 793 ارسال
ارسال: #1
راز «ی» فراموش شده در «های» چیست؟
نمی‌دانم چقدر اهل نوشتن و تایپ هستید، اما اگر این کاره باشید و کمی هم حساس باشید که متن خود را یک بار روخوانی کنید که اشتباه نداشته باشد، شک ندارم که به یک غلط همیشگی برخورد کرده‌اید:
فراموش کردن «ی» در جاهایی که «های» نیاز است.

مدت‌ها است که این موضوع نظرم را به خود جلب کرده و باعث شده که هر کجا در مقالات دیگران، نمونه‌ای از این غلط را دیدم، یک PrintScreen از آن بگیرم و یک آرشیو از اشتباهات، ایجاد کنم.
نگاهی به این اشتباه در سایت‌ها و مقالات افراد مختلف بیندازید:
در سایت zoomit.ir در یک مقاله، "رنگ‌های روشن" به اشتباه، "رنگ‌ها روش" نوشته شده است.در سایت 1pezeshk.com، "سخنرانی‌های او" به اشتباه، "سخنرانی‌ها او" نوشته شده است.در یکی از جزوات تایپی یکی از شاگردانم، "سیستم‌های کامپیوتری" به اشتباه "سیستم‌ها کامپیوتری" تایپ شده است.در یک جزوه آموزش HTML5، "تگ‌های جدید" به اشتباه، "تگ‌ها جدید" تایپ شده است.در یک وبلاگ، "فایل‌های خود" به اشتباه "فایل‌ها خود" تایپ شده است.

خودم، بارها و بارها بعد از تایپ یک مقاله متوجه شده‌ام که "ی" را بعد از "ها" از جا انداخته‌ام.
جالب است که این "ی" در اکثر مواقع، در "های" از جا می‌افتد! جالب است نه؟ رمز این اتفاق چیست؟
من بارها در مورد این موضوع فکر کرده‌ام. فکر نمی‌کنم این مشکل به خاطر چینش کیبورد باشد (مثلاً بگوییم چون "ا" به "ی" نزدیک است یا با یک انگشت مشابه درج می‌شود این اتفاق می‌افتد). به احتمال بسیار زیاد، این یک اختلال موقت ذهنی به حساب می‌آید طوری که باعث می‌شد یک لحظه، به نظر برسد که "تگ‌ها جدید" از نظر املایی درست است. یعنی شخص در ذهن خود به درستی «تگ‌های جدید» را تکرار می‌کند، و «تگ‌ها جدید» را تایپ می‌کند و احساس می‌کند که درست است، اما در واقع چیزی که در ذهن او می‌گذرد درست است نه چیزی که تایپ می‌کند...)
خیلی دلم می‌خواهد امکانات لازم برای بررسی دقیق و علمی این موضوع را در اختیار می‌داشتم. مثلاً از 100 نفر بخواهی یک متن دلخواه را تایپ کنند و بررسی کنی که چند درصد "ی" را از جا می‌اندازند و احتمالاً با دستگاه‌های اسکن مغز یا با کمک روان‌شناسان کشف کنی که دلیل این اتفاق چیست. نتیجه این تحقیق احتمالاً می‌تواند کمک زیادی به تایپ دقیق و رفع مشکلات مشابه کند.
شما چه فکر می‌کنید؟
آیا با این مشکل برخورد کرده‌اید؟ حدس می‌زنید دلیل این اشتباه چیست؟

انتخاب آرایشگاه شرق تهران(تهرانپارس،نارمک...)
انتخاب آرایشگاه شمال تهران(تجریش،میرداماد...)
انتخاب آرایشگاه غرب تهران(شهرک غرب،اکباتان...)
مدل ها و ژورنال های روز لباس عروس 2016 و 2017
ادکلن
۷ آبان ۱۳۹۰ ۰۶:۳۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تشکرها  سپاس شده توسط sde
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوغات شیراز چیست FNS4565 0 2,168 ۱۴ دي ۱۳۹۴ ۰۹:۲۸ صبح
آخرین ارسال: FNS4565
  PRESET دوربین مدار بسته چیست؟ novinmarketing 0 2,866 ۱۹ آبان ۱۳۹۴ ۰۲:۵۶ عصر
آخرین ارسال: novinmarketing
  فیبر نوری چیست و کاربرد آن برای دوربین مدار بسته novinmarketing 0 1,977 ۱۳ آبان ۱۳۹۴ ۱۰:۰۱ صبح
  SUPER HAD CCD در دوربین مدار بسته چیست؟ novinmarketing 0 3,555 ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ۰۴:۱۲ عصر
  فلزیاب طلایاب یا گنج یاب چیست؟ novinmarketing 0 2,450 ۴ آبان ۱۳۹۴ ۰۳:۱۱ عصر
  دوربین مدار بسته آنالوگ چیست؟ novinmarketing 0 3,363 ۳ آبان ۱۳۹۴ ۱۱:۱۵ صبح
  کاربردهای دیزل ژنراتور چیست؟ novinmarketing 0 3,259 ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۵۶ صبح
  لنز مگاپیکسلی در دوربین مداربسته چیست و چرا به آن نیاز دارید؟ novinmarketing 0 1,994 ۱۵ مهر ۱۳۹۴ ۱۲:۱۶ عصر
  ورقه اختراع چیست؟ novinmarketing 0 3,436 ۱۱ مهر ۱۳۹۴ ۰۴:۵۷ عصر
  زندگی شاد چیست؟ زندگی پرمعنا کدام است؟ سوگند 0 2,354 ۹ شهريور ۱۳۹۳ ۰۵:۵۶ عصر
آخرین ارسال: سوگند

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان