شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
تالار گفتمان عروس
خونریزی مقعدی و دلایل احتمالی که می‌تواند داشته باشد؟ - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتمان عروس (https://forum.talarearoos.ir)
+-- انجمن: سلامتی و زیبایی (/forum-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DB%8C%DB%8C--51)
+--- انجمن: پیشگیری از بیماری ها و درمان (/forum-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86--55)
+--- موضوع: خونریزی مقعدی و دلایل احتمالی که می‌تواند داشته باشد؟ (/thread-%D8%AE%D9%88%D9%86%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D9%82%D8%B9%D8%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%AF%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF%D8%9F--2845)خونریزی مقعدی و دلایل احتمالی که می‌تواند داشته باشد؟ - ghazalmedical - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۰۲:۱۰ عصر

 
دلیل خونریزی مقعد یا GI چیست ؟
دلایل ممکن که عمومیت دارند بطور مختصر به شرح زیر میباشند:
بواسیر
بواسیر ورمی است که در ناحیه مقعد و رکتوم تهتانی ایجاد میشود. شبکه ای از رگ های خونی در مجرای داخلی مقعد و رکتوم تهتانی وجود دارد که بعضی مواقع پهن تر میشوند و خون بیش از معمول در انها جریان می یابد . این رگ های ورم کردن و خون خورده  با بافت روی خود تشکیل یک یا چند ورم بنام بواسیر میکنند. بواسیر کاملا عمومی است و اشخاص زیادی در طول عمر خود به آن دچار میشوند. بواسیرهای کوچک معمولا بی درد هستند . معمول ترین نشانه ی بواسیر خونریزی مقعد پس از اجابت است. بواسیرهای بزرگتر منجر به ترشح مخاط ، قدری درد ، خارش و سوزش است.
شقاق مقعد
شقاق شکاف کوچکی در پوست مقعد است. هرچند این شکاف معمولا بسیار کوچک و درحد یک سانتیمتر است ولی میتواند بسیار دردناک و حساس باشد. شقاق غالبا با کمی خونریزی همراه است که پس از عبور مدفوع دیده میشود. خون رنگ شفاف دارد و در توالت قابل مشاهده است ولی زود بند می آید.
دیورتیکول
دیورتیکول کیسه کوچک با تنگه ای باریک است که از دیواره ی روده بیرون میزند و میتواند در هر بخش از روده شکل گیرد ولی معمولا در روده بزرگ تشکیل میشود. طی مدت زمان چندین دیورتیکول تشکیل و هر از گاهی خون ریزی میکنند که آن هم از طریق مقعد بیرون می آید. خون ریزی معمولا ناگهانی و بدون درد است. خونریزی مقعد بخاطر ترکیدگی رگ های خون روی دیواره ی دیورتیکول است لذا خون از دست رفته میتواند زیاد باشد. دیورتیکول درضمن باعث دل درد و تغییر حالت مدفوع شود.
بیماری کرون
بیماری کرون التهاب روده است و گاه بگاه التهاب عود میکند. علائم متغیر است و بستگی دارد به محل و شدت التهاب . نشانه های معمول شامل اسهال خونی ، درد شکم و احساس ناخوشی دائمی است.
کولیت
کولیت بیماری است که رکتوم و روده ملتهب میشوند. نشانه ی عادی آن زمانیکه بیماری عود کند اسهال خونی است. دلیل خونریزی مقعد زخم روی بخشی از دیواره ی ملتهب روده است.
پولیپ
پولیپ توده ی کوچکی است که بعضی مواقع داخل جداره ی روده یا رکتوم ایجاد میشود. پولیپ غالبا در سنین بالا رخ میدهد و سرطان زا نیست و معمولا مشکل خاصی ایجاد نمیکند. البته بعضی مواقع پولیپ خونریزی کرده و میتواند به سرطان تبدیل شود.
سرطان
سرطان روده و رکتوم در افراد مسن معمول است ولی برای جوانان هم رخ میدهد و خونریزی مقعد یکی از نشانه های آن است. خونریزی معمولا قابل دید نیست و قبل از شروع خون ریزی نشانه های دیگر مشهودند مانند از دست دادن وزن ، خستگی ناشی از کم وزنی ، اسهال یا یبوست. سرطان در بخش های بالاتر از روده هم میتوانند باعث خونریزی شوند ولی غیرمعمول است.
آنژیودیسپالزی
آنژیودیسپالزی بیماری است که طی آن چندین رگ خونی بزرگ شده درون جداره ی داخلی روده ایجاد میشود. آنژیودیسپالزی معمولا در بخش صعودی روده ولی میتواند در هر بخش از روده نیز شکل گیرد. دلیل آنژیودیسپالزی هنوز نامعلوم است ولی غالبا در سنین بالا پیش می آید. خونریزی مقعد در آنژیودیسپالزی بدون درد و سریع است و حالت خون از رنگ شفاف تا تیره مخلوط با مدفوع تا مدفوع کاملا سیاه (melaena) میباشد.
اختلالات روده
اختلالات متفاوتی در روده یا دیواره ی آن که منجر به خونریزی مقعد میشود در سنین پایین پیش می آید مثلا:
ولولوس – پیچش روده
درهم رفتگی روده – چسبیدگی یک بخش از روده به بخش دیگر و ایجاد انسداد
دیورتیکول مکل – ورم یا کیسه ی اضافه در روده کوچک مادرزادی
بیماری هیرشپرونگ – بیماری که طی آن بخش پایینی روده بدرستی عمل نمیکند. عضله های دیواره ی روده قادر به فشردن مدفوع نیستند.
رگ های خونی غیرعادی
زخم معده و اثنی عشر
رخم معده یا اثنی عشر میتوانند خونریزی کنند. این عمل منجر به melaena و طی آن مدفوع سیاه میشود . (طبق توضیحات بالا)
عفونت دل و روده
این عفونت ها منجر به اسهال خونی بخاطر التهاب روده میشوند.
اگر دچار خونریزی مقعد شدید چه کنید؟
به پزشک مراجعه کنید. اگر خونریزی شدید است یا مدفوع سیاه رنگ است (melaena) (طبق ثوضیحات بالا) سریعا به اورژانس مراجعه کنید. اگر احساس سرگیجی ، غش یا کلا ناخوش احوال هستید آمبولانس خبر کنید چون نشانه ی از دست دادن خون زیاد است. البته معمولا خونریزی ملایم است و در این حالت وقت دکتر بگیرید. بیشتر مردم فکر میکنند خونریزی بخاطر بواسیر است و آن را بررسی نمیکنند. بواسیر شاید دلیل عمده ی خونریزی های مقعدی باشد ولی نباید فرض را بر این گرفت مگر اینکه پزشک تشخیص دهد.

کلینیک پایتخت