تالار گفتمان عروس

نسخه کامل: درمان بواسیر با رابربند/کلینیک نوین
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
[تصویر:  rubber-band.png]
درمان بواسیر یا هموروئید با با رابربند روندی است که در آن انتهای بواسیر با کش بسته می شود تا جریان خون آن منطقه قطع گردد. این روش تنها برای بواسیرهای داخلی کاربرد دارد.
برای انجام این روش پزشک آناسکوپ را داخل مقعد می نماید تا بتواند هموروئید را ببیند، سپس کش به دور بواسیر بسته می شود. بواسیر با این روش طی یک هفته کوچک شده و می افتد.
یک زخم در محل بواسیر ایجاد می شود که باعث نگه داشتن عروق اطراف شده تا وارد کانال مقعدی نشود.
روند انجام آن در مطب پزشک انجام می شود و از شما پرسیده خواهد شد که آیا کش خیلی سفت است یا خیر، اگر گذاشتن کش خیلی برایتان دردناک باشد پزشک همان موقع به محل داروی بی حسی تزریق می کند.
[تصویر:  rubberband.jpg]
در هر دوره برای یک یا دو بواسیر کش گذاشته می شود. اگر شخص تحت بیهوشی عمومی باشد می توان چند بواسیر را همزمان کش انداخت. بواسیر های دیگر با فاصله چهار الی شش هفته درمان می شوند.
پس از درمان بواسیر با رابربند چه انتظاری باید داشته باشیم؟
افراد مختلف پاسخ های متفاوتی به این شیوه درمانی می دهند، بعضی ها سریعا به فعالیت های عادی روزانه شان برمی گردند ( البته نباید جسم سنگین بلند کنند ) و بعضی نیاز به دو سه روز استراحت دارند.
  • احتمال دارد یک تا دو روز پس از قرار دادن کش درد داشته باشید. می توانید از استامینوفن استفاده نمایید و در وان آب گرم بنشینید.
  • برای کاهش احتمال خون ریزی چهار الی پنج روز قبل و بعد از فرایند آسپرین و دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی مصرف نکنید.
  • خون ریزی ممکن است هفت الی ده روز پس از افتادن بواسیر رخ دهد که معمولا به مقدار کم است و خودش متوقف می گردد.
پزشکان توصیه میکنند ملین ها و مایعات مصرف نمایید تا مدفوع نرم بماند و راحت تر دفع گردد چرا که فشار زیاد می تواند موجب عود کردن بواسیر شود.
چرا این روش انجام می شود ؟
روش بستن کش رایج ترین روش درمان بواسیر (درمان هموروئید) داخلی تا قبل از استفاده از لیزر بوده است. اگر پس از سه یا چهار نوبت معالجه همچنان علائم همراهتان بود احتمالا نیاز به جراحی دارید.
چنانچه بافت کافی برای قرار گرفتن زیر کش وجود نداشته باشد از این روش نمی توان استفاده کرد. از این روش تقریبا هرگز برای بواسیر ها داخلی نوع چهار نمیتوان استفاده کرد.
این روش چقدر نتیجه بخش است ؟
بستن کش معمولا در هشت نفر از هر ده نفر نتیجه بخش است.
خطرات :
عوارض جانبی این روش بسیار نادر است اما شامل موارد زیر می شود:
  • درد شدید که با روش های ذکر شده برای این فرایند تسکین نمی یابد. احتمالا کش به محلی که در کانال مقعدی حاوی اعصاب درد می باشد خیلی نزدیک است.
  • خونریزی از مقعد
  • ناتوانی در ادرار
  • عفونت کانال مقعدی
این روش بدون نیاز به جراحی برای درمان بواسیر داخلی می باشد، اما از آنجایی که ممکن است دردناک باشد بسیاری افراد ممکن است مایل به انجام نباشند.
درمان بواسیر با لیزر نتیجه بهتر و طولانی مدت تری نسبت به روش های تثبیتی دارد اما هزینه بیشتری دارد.
تمام پزشکان تجربه و وسایل کافی برای انجام روش تثبیت با کش را ندارند. از پزشکتان بپرسید بیشتر افراد از چه روشی استفاده می نمایند و چقدر از آن نتیجه مثبت گرفته اند.
لینک مرجع