تالار گفتمان عروس

نسخه کامل: چگونه به فرزندم یاد بدهم که بعد از دستشوئی رفتن دست هایش را بشوید؟
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
 
هنگامی که کودک شما به اندازه ی کافی بزرگ شده است که از ظرف دستشویی کودکان استفاده کند، بنابراین به اندازه ی کافی بزرگ شده است که یادبگیرد شما بعد از دستشوئی رفتن چه کاری را انجام می دهید (منظور دست شستن است). به کودکتان اجازه دهید رفتار روتین شما را بعد از دستشوئی رفتن ببیند و چگونه دست شستن شما را تماشا کند. اگر او می بیند که شما این کار را انجام می دهید، احتمالا شروع به شستشوی دست بعد از رفتن به دستشوئی می کند. برایش چهار پایه ای تهیه کنید که به راحتی سینک روشوئی دسترسی داشته باشد و با دادن آب و صابون به او برای شستن دست هایش به او کمک کنید.
می توانید با دادن یک برچسب و یا یک ستاره که بر روی نمودار بگذارد و یا در آغوش گرفتن کودکتان این رفتار را در او تقویت کنید. من می خواهم پاداش دست شستن کسی را که از ظرف مخصوص دستشوئی بچه استفاده می کند جدا کنم، بنابراین اگر کودک توانست از ظرف دستشوئی مخصوص کودک استفاده کند اما به یادش نبود که دستانش را بشوید، او هنوز توانسته است کاری را انجام دهد. برای اینکه این کار را سرگرم کننده تر کنید، می توانید از دستمال مخصوص یا حوله خاصی استفاده کنید که فقط برای شستشوی دست پس از استفاده از دستشوئی مخصوص کودکان استفاده می شود. بعد از مدتی، شستن دست ها پس از دستشوئی رفتن برایش به صورت امری عادی می شود.
اگر کودک شما چندین بار برای استفاده از دستشوئی مخصوص کودکان آموزش دیده است، شما نیاز به روشی دیگر خواهید داشت. برایش دلیل خوبی از دست شستنبیاورید. به عنوان نمونه به او بگوئید اگر او جرم ها و میکروب ها را لمس بکند و ناخواسته انگشتش را در دهانش بگذارد ممکن است بیمار شود(مثلاً سرما بخورد). او را در مورد مواجهه با میکروب ها نگران نکنید (شما که نمی خواهید او دستش را همیشه شستشو دهد)، اما به او آموزش دهید تا عادت کند هر وقت که درگیر چیزی که باعث می شود دستش را کثیف کند، دستش را بشوید. مانند عطسه کردن و سرفه کردن، دستشوئی رفتن و در محیط بیرون از خانه بازی کردن و یا هر چیز دیگری که باعث می شود دستانش کثیف شود.
همچنین به او آموزش دهید قبل از غذا خوردن در خانه، در مهدکودک و یا در خانه ی دوستش دستانش را بشوید. و از این که الگوی خوبی برای کودکتان در مورد دست شستن باشید اطمینان حاصل کنید.
ترجمه شده توسط کودک دانا

 
لینک مرجع