تالار گفتمان عروس

نسخه کامل: باورهای غلط: پوزیشن سـکس و حاملگی خارج رحم!
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
پرسش: من ٣٠ سالمه و ٦ ساله ازدواج کردم. یه موضوعى همیشه منو تو سکس نگران میکنه که شاید سؤال خیلى هاى دیگه هم باشه. ممنون میشم اگه جوابمو بدید.
یه استادى داشتیم در زمان دانشجویى که بهمون میگفت پوزیشن سکس تو باردارى مخصوصاً باردارى خارج از رحم تاثیر میذاره. مثل سکس تو پوزیشنِ خوابیده به پهلو. میگفت تو این حالت اسپرم بخاطر پوزیشن، به سمت لوله فالوپ و تخمدان میره و امکان داره باردارى خارج از رحم اتفاق بیفته که خیلى خطرناکه.
میگفت تو این حالت جنین تو لوله فالوپ رشد میکنه و سر یک ماه معمولاً اگه دیر بجنبید باعث از دست دادن تخمدانتون یا حتى مرگ میشه. میگفت از علائمش درد وحشتناک تو رحم یا تخمدان تو ماه اول دوم بارداری همراه با خونریزیه که فکر میکنید براى قاعدگیه. گفت خودشم یه تخمدانشو سر این موضوع از دست داده.
من همیشه وقتى تو قاعدگى درد دارم نگرانم میشم.
ممنون میشم اگه یه توضیح مختصر درباره حاملگى خارج از رحم، تاثیر پوزیشن تو این اتفاق، احتمال ترکیدن و از دست دادن تخمدان و علائمش بدید.
و اینکه اساساً چقد درد طبیعیه؟ از کجا بدونیم خونریزى براى قاعدگیه یا باردارى خارج از رحم؟
پاسخ دکتر شکیب:

خب باز باید بگم متاسفم. باعث تاسفه که در دانشگاه کسی به شما تدریس میکرده که دانش لازم رو برای این کار نداشته و درواقع تجربه ها و باورهای بی پایه شخصی ش رو‌ به شما منتقل کرده، نه دانشی رو که باید.

اساسا پوزیشن در سکس هیچ تاثیری در باروری نداره. اسپرم ها در مخاط واژن و‌ بعد در مخاط رحم شنا میکنن و جلو میرن و تابع قوانین فیزیکی نیستن (مثال همون ضرب المثل آب که سربالا بره...).

 این تصور که انگار آب ریختیم تو یک کاسه و کاسه رو که میگردونیم، آب هم این طرف و اون طرف میره، تصور کودکانه ای ست درباره وضعیت منی در رحم. وقتی منی تخلیه میشه، در واژن تخلیه میشه. واژن یک لوله است که‌ مثل یک راهروی اولیه عمل میکنه و اسپرم ها باید از اون عبور کنن. در انتهای واژن دهانه رحم قرار داره و اسپرم ها از اونجا که عبور کنن، تازه وارد رحم میشن و در مخاط رحم هم باید شنا کنن تا خودشونو به تخمکی برسونن که خیلی وقتها اصلا در داخل لوله فالوپ (لوله ای که تخمدان رو‌به رحم وصل میکنه) قرار داره. بعد از لقاح هست که سلول تخم میاد و در مخاط رحم لانه گزینی میکنه.

پس، موقع سکس، شما هر پوزیشنی داشته باشین، منی در واژن تخلیه میشه و طی چند ساعت بعده که اسپرم ها از دهانه رحم عبور میکنن و داستان پیش میره. برای همین میگیم پوزیشن هیچ ربطی به باروری یا ناباروری یا حاملگی خارج رحم و داخل رحم و این جور چیزها نداره.

اما حاملگی خارج رحم، یعنی لانه گزینی در جایی غیر از مخاط رحم، مثلا در لوله فالوپ (که شایع ترین نقطه برای حاملگی خارج رحمی هست) چرا رخ میده؟ دقیقا نمی دونیم. احتمالا مانعی وجود داره که باعث میشه سلول تخم نتونه حرکت کنه و بیاد داخل رحم. مثلا چسبندگی داخل رحم، به علت سابقه عفونت های لگنی، یا دستکاری های جراحی. یا مثلا ثابت شده پروژسترون حرکت سلول تخم رو کند میکنه و بنابراین خانم هایی که روی قرص ضد بارداری حامله میشن، خطر حاملگی خارج رحمی در اونها بیشتره.

اما در مورد علایم: مهم ترین علامت حاملگی خارج رحم، درده. دقت کنین که داستان اینه: خانمی قاعده نمیشه و میره تست بارداری میده و می بینه مثبت شده. بعد، کم کم دچار دردهای شکمی میشه که گاهی همراهش خونریزی هست. این داستان تیپیک یک حاملگی خارج رحمیه. حالا این چه ارتباطی با داستان قاعدگی دردناک داره؟

برای بسیاری از خانمها، قاعدگی همراه با درده. خیلی از خانمها این رو تجربه می کنن. آیا معناش اینه که همه باید همیشه نگران حاملگی خارج رحمی باشند؟!

کاش مسوولیتی محترم دانشگاه ها دقت بیشتری داشته باشند در صلاحیت اساتیدی که دروس مرتبط با سلامت و تنظیم خانواده رو ارائه میکنند. یک حرف بیجا و بی پایه، ممکنه برای چندین نفر، تا سالها، اضطراب و تشویش ایجاد کنه و حتی به دیگران و نسل های آینده منتقل بشه و چه کسی مسئول ایجاد این همه استرس خواهد بود؟
لینک مرجع