تالار گفتمان عروس

نسخه کامل: چهار تصور غلط درباره‌ی ورزش و تغذیه
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
[تصویر:  va4-939.jpg]
تغذیه ناسالم باعث می شود که اثرات مثبت ورزش کردن آنها از بین برود‎
 
بسیاری از افراد تصور می‌کنند تغذیه آنها سالم است و با فعالیت ورزش آنها هماهنگی دارد. با این حال تغذیه ناسالم این افراد باعث می شود که اثرات مثبت ورزش کردن آنها از بین برود.
 
تصورات غلطی که درباره تغذیه وجود دارد عبارتند از:
 
1ـ باید از مصرف کربوهیدرات خودداری کنید تا وزن کم کنید 
درست است که خوردن کربو هیدرات، پروتئین و چربی هر سه باعث افزایش وزن می‌شود با این حال باید به اندازه کافی کربو هیدرات مصرف کنید تا سوخت بدن شما تامین شود. یکی از محققان در این باره می‌گوید: کبد و عضلات کربو هیدرات به شکل گلیکوژن را ذخیره می‌کنند تا سوخت به صورت سریع تامین شود این کار باعث می‌شود که بدن به صورت بهینه‌تری سوخت مصرف کند.
 
اگر کربو هیدرات بدن تامین نشود تاثیر ورزش کاهش می‌یابد به جای اینکه برای کاهش وزن کاملا کربو هیدرات را کنار بگذارید به صورت هوشمند کربو هیدرات مصرف کنید.
 
2ـ هر نوع پروتئین مناسب است 
اینکه بر روی یک مکمل نوشته شده باشد پروتئین نشان دهنده خوب بودن آن نیست بسیاری از مکمل‌ها کمتر از پنج گرم پروتئین دارند و میزان زیادی شکر دارد. اگر ورزش شما هوازی باشد پروتئین کمتری احتیاج دارید اما اگر می‌خواهید عضلات بدن را پرورش دهید باید پروتئین بیشتری مصرف کنید.
 
3ـ باید بلافاصله بعد از باشگاه غذا خورد 
باید ترکیبی از پروتئین و کربو هیدرات بعد از ورزش مصرف کنید تا بهترین اثر ورزش را تجربه کنید. با این حال اینکه حتما بعد از ورزش این مواد غذایی را دریافت کنید ضروری نیست. پروتئین را می‌توانید کمی با فاصله نیز مصرف کنید. سعی کنید وعده غذایی خود را نزدیک ورزش قرار دهید تا بیشتر از آنچه که باید غذا نخورید.
 
4 ـ ورزش در حالت ناشتا چربی بیشتری می‌سوزاند 
اگر در حالت ناشتا ورزش کنید بیشتر از چربی‌ها بدن استفاده می‌شود اما این بدان معنی نیست که با ورزش در حالت ناشتا بیشتر کالری می‌سوزانید. زمانی که ناشتا هستید توانایی بدن کمتر است بنابراین با شدت کمتر می‌توانید فعالیت کنید.
 
بهترین کار برای ورزش در ساعات صبح این است که یک وعده غذاهای کوچک که حاوی کربو هیدرات است مصرف کنید. این کار باعث می‌شود که انرژی بیشتری برای ورزش کردن داشته باشید.
 
همچنین بسیاری معتقدند که مصرف مایعات در طول ورزش مضر بوده که این باور غلطی است زیرا افراد در حین فعالیت به علت دفع آب بدن بایستی با مصرف آب این کمبود را جبران کنند. چرا که افت حتی 2 درصد آب بدن می‌تواند به مقدار زیادی عملکرد ورزشی را کاهش دهد.
و نکته بعدی
خیلی ها معتقدند که غالب غذای مصرفی ورزشکاران بایستی از پروتئین ها باشد. که این باور نادرستی است. درست است که ورزشکاران به پروتئین بیشتری نیازمندند ولی باز هم گروه غذایی اصلی بایستی از گروه کروبوهیدرات ها باشد که بهترین منبع سوخت در ورزشکاران است و همچنین می تواند باعث صرفه جویی در مصرف پروتئین ها هم شود.
 
 
[size=xx-small]
لینک مرجع